Çavuşoğlu'ndan 'D-8 bünyesinde takas odası' önerisi

Antalya'daki 18'inci D-8 Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda konuşan Mevlüt Çavuşoğlu, 'Türkiye olarak Çin, Rusya, İran ve Ukrayna gibi ülkelerle ticaretimizi milli para birimleriyle yapmaya hazırlanıyoruz. Bunu D-8 bünyesinde de gerçekleştirmek mümkün. Bu anlamda D-8 bünyesinde de takas odası kurulmasını teklif ediyoruz' dedi.

18'inci D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ev sahipliğinde Antalya'da düzenlendi.

Toplantıya İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Pakistan Gelirlerden Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Ahmet Azhar, Nijerya Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Khadija Bukar Abba İbrahim, Malezya Dışişleri Bakan Yardımcısı Dato Marzuki Bin Yahya, Mısır Ekonomik İşlerden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Said Hindam, Bangladeş Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahbub Uz Zaman ve Endonezya'dan Büyükelçi Murya Wilana katıldı.

Çavuşoğlu, geçen yıl İstanbul zirvesinin örgütün son 20 yılını gözden geçirmek ve eksikleri tespit etmek için güzel bir imkan sunduğunu söyledi. Zirvede kabul edilen İstanbul bildirisi ve eylem planıyla da mevcut durumun fotoğrafının çekildiğini anımsatan Çavuşoğlu, D-8'den beklentilerin en üst seviyede ele alındığına işaret etti.

"Şimdi de önümüzde D-8'in 2020-2030 dönemine ışık tutacak 10 yıllık yol haritası taslağı var" diyen Çavuşoğlu, gelecek sene Bangladeş'in başkenti Dakka'da yapılacak bakanlar konseyi toplantısında bu yol haritasının kabul ederek çalışmalara bu yönde şekil vermeye başlayabileceklerini belirtti.

Reform konusunda 8 ülkenin mutabakatına dayalı bir şekilde hareket etmeleri gerektiğine değinen Çavuşoğlu, D-8'in daha etkin hale getirilmesi için yapıcı diyalog ve müzakere yoluyla bir anlayış birliğine varılabileceğine olan inancını dile getirdi.

'TAKAS ODASI' ÖNERİSİ

"Takas odası" önerisini dile getiren Çavuşoğlu şunları kaydetti:

"Esnaf, sanayici, KOBİ ve tarım sektörünü ne ölçüde geniş bir yelpazede bu yapıya dahil edersek, D-8'in faydalarını o derece somut ve görünür kılabiliriz. Özel sektör kuruluşlarının da örgütün çalışmalarına önemli katkılar sunma potansiyeli bulunduğuna inanıyoruz ve onları teşvik etmemiz gerekiyor. D-8 sanayi ve ticaret odaları başkanlarını da bu konuda son derece istekli görüyorum ve onlara teşekkür etmek istiyorum. Bu anlamda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'yu da bu toplantıda ağırlayacağız. Bugün kimi ülkelerce döviz kurlarının siyasi saiklerle kullanıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Ticaret savaşlarının olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Buna en güzel cevabı kendi aramızdaki ticarette yerli ve milli para birimlerimizi kullanarak verebiliriz. Türkiye olarak Çin, Rusya, İran ve Ukrayna gibi ülkelerle ticaretimizi milli para birimleriyle yapmaya hazırlanıyoruz. Birçok ülkeyle de ilaveten bu tür görüşmeleri sürdürüyoruz. Bunu D-8 bünyesinde de gerçekleştirmek mümkün. Bu anlamda D-8 bünyesinde de takas odası kurulmasını teklif ediyoruz."

İnvest Barter İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Per, Ülkemizde barter sisteminin yaygınlaştığını firmaların, Kobilerin ve şahısların barter sistemiyle nakit tasarrufu yapabileceğini kaydetti. İnvest barter'da kredi kullanmanın avantajlarından bahseden Per, "Firmalar nakit ihtiyacını para kullanmadan üretimiyle öder. ödeme planlarını kendisi belirler. ister her ay ister yılda bir kere ödeme yapar. Bankalar işinizi zorlaştırıyorsa, bankalardan kredi çekmekte güçlük çekiyorsanız size sunduğumuz faizsiz kredi yöntemi tam da size göre. Ödemenizi ürün ve hizmet arzı ile yapın. Parayla para satın almayın. Alacaklılarınızı da sistemle tanıştırın. Hem siz borç yükünden kurtulun, hem de alacaklılarınız zamandan kazansın." 

Yurtiçi ve yurtdışı barter işlemlerinin artırılabilmesi için tanıtım ve eğitim faliyetlerine devam eden İnvest barter la kazanmak sizinde hakkınız.