ASO Başkanı Özdebir'den devlete 'barter' usulü para basma önerisi

İnvest Barter’ın atıl ürün ve hizmetlerin ekonomiye kazanılması ve nakit tasarrufu sağlanmasına ilişkin çalışmalarına bir destek de Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir den geldi.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, devletin reel sektöre olan 161 milyar lira borcuna karşılık Hazine'nin 'barter parası' basmasını önerdi.

Devletin reel sektöre olan borcunun yanı sıra şirketlerin de borçluluğunun yüksek olduğunu belirten ASO Başkanı Özdebir,"Bankalarımızın daha fazla kredi açacak imkanları kalmadı" dedi.

Özdebir, devletin reel sektöre 161 milyar lira borcu olduğunu belirterek bu borca karşılık Hazine’nin kripto paralara benzer şekilde 'barter parası' basması önerisinde bulundu.

T24'ün Dünya gazetesinden aktardığı habere göre, Özdebir'in açıklamaları şöyle:

"Devletin reel sektöre 161 milyar lira borcu var. KDV iadeleri var, ihracattan kaynaklananlar var, karayolları var, mal ve hizmet alımlarıyla ilgili ödemeler var. Geçenlerde bir arkadaşımız geldi. Devletten 17 milyon hak ediş alacağı varmış ve 4 aydır maaş ödeyemiyormuş. Elindeki parayı çalışanlara harçlık veriyormuş. ’20 yıldır ilk defa SSK’yı yatıramadım’ diyor. SSK’yı yatıramayınca ceza ve faiz ödüyorsunuz. Ayrıca, SSK’yı ödeyemediğiniz için hak ediş alamıyorsunuz. Böyle bir kısır döngü var. Devlet alacağına faiz yürütüyor, borcuna yürütmüyor. Bu kısır döngü nasıl çözülür diye düşündük. İdarenin para basmasına yönelik bir formül geliştirdik. Tıpkı kripto paralar gibi, Hazine barter parası basmalı. Adına ne dersek diyelim. Bu bozdurulamasın, dönüp dolaşacağı yer kamu maliyesi olsun. Ben iş yaptım, devletten 100 lira alacağım var. Bana 100 liralık bir kupon verdi. Ben bu kuponla malzeme alabilmeliyim. Bankaya olan borcumu ödeyebilmeliyim. Bankaya teminat olarak verebilmeliyim. Ve devlete olan ödemelerimi bu kuponla yapabilmeliyim. Mesela SSK, muhtasar, KDV bu kuponla ödenebilir. Dolayısıyla itibari bir para yaratmış oluruz. Bu para piyasada sirkülasyonu sağlar. Çarpan etkisiyle beraber iş hacmini artırır, yeni iş hacmi yaratır."

'ŞİRKETLERİMİZİN BORÇLULUKLARI ÇOK YÜKSEK'

Özdebir, kripto para benzeri bir barter parası basılması uygulamasına gidilmemesi halinde ne yaşanacağı sorusu üzerine de şunları söyledi:

"Şirketlerimizin borçlulukları çok yüksek. Bankalarımızın daha fazla kredi açacak imkanları kalmadı. Firmaların da daha fazla borçlanacak imkanları yok. Kamunun, reel sektöre kaynak aktarabilmesi lazım. Kamunun borçlanma kabiliyeti çok daha yüksek. Kamu bu şekilde vatandaşa borcunu öderse, tamam, nakit dengesini bozacak bir harekettir, ama, kamu nakit ihtiyacını piyasadan borçlanarak karşılayabilir. Firmaların, şahısların tek tek yapamadığını kamu yapabilir. Ve çok rahatlatır piyasayı. Piyasada sirkülasyon başladığı zaman, çarpan etkisi olacak ve müthiş bir iş hacmi yaratılabilecektir. Bu kamunun da faydasına. Oradan bir 30-40 milyar dağıtılsa piyasaya çok iyi olur."

İnvest Barter İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Per, piyasaların daraldığını ,kişilerin ve şirketlerin ağır borç yükü altında ezildiğini, ürün ve hizmetlerin atıl olarak beklediğini ifade etti. Barter sisteminin ekonomik krizden çıkmaya katkı sağlayacağının altını çizdi. Barter sektörünün hukuki altyapısının oluşturulmasıyla sektörde ortak para kullanımının teşviği ve güven algısının oluşturulması için büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Barter parası basılmasının Türk ekonomisi için fırsatlar oluşturacağına inanıyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı barter işlemlerinin artırılabilmesi için tanıtım ve eğitim faaliyetlerine devam eden İnvest barter la kazanmak sizin de hakkınız.